TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Drożdżówki z jabłkami

Drożdżówki z jabłkami

Przepis na odrywane bułeczki z jabłkami i cynamonem.

Drożdżówki z jabłkami przepis na odrywane bułeczki z jabłkami i cynamonem. Drożdżówki z jabłkami w formie rozety drożdżowej długo zachowują świeżość, są miękkie i puszyste. Bułeczki drożdżowe z nadzieniem z jabłek możesz dać dziecku do szkoły, zabrać do pracy na drugie śniadanie albo podać na słodki podwieczorek, smakują tak pysznie! Rozeta drożdżowa z jabłkami jest też super opcją na imprezę lub spotkanie przy grillu. Odrywane drożdżówki z jabłkami są tak uzależniające, że jak już zaczniesz je jeść, to po prostu nie możesz przestać. Za każdym razem, gdy je zrobimy, znikają w ciągu jednego dnia, a zapach, który unosi się w domu, kiedy pieczemy odrywane bułeczki drożdżowe z jabłkami jest niesamowity. Uwielbiam jabłka w wypiekach, ale jeśli nie masz jabłek, możesz upiec drożdżówki z budyniem (przepis) albo zamiast jabłek włożyć do środka śliwki lub morele. Inspirację do przygotowania drożdżowej rozety z jabłkami stanowił przepis opublikowany na profilu stołówki szkolnej Szkoły Podstawowej  w Łętowni.

drozdzowki-z-jablkami
Drożdżówki z jabłkami przepis na odrywane bułeczki z jabłkami i cynamonem
 

Drożdżówki z jabłkami przepis 

Składniki na ciasto

  • 420 g mąki pszennej uniwersalnej (typ 500),
  • 35 g świeżych drożdży lub 10 g suchych drożdży,
  • 4-5 łyżek cukru,
  • 170 ml letniego mleka,
  • 70 g roztopionego i wystudzonego masła,
  • 1 jajko,
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego,
  • pół łyżeczki soli.

 Nadzienie do drożdżówek z jabłkami

  • 3 - 4 Jabłka Grójeckie,
  • 3 łyżki brązowego cukru,
  • 1 czubata łyżeczka cynamonu,
  • ćwierć łyżeczki mielonych goździków (opcjonalnie).
  • cukier puder do oprószenia po upieczeniu.

drozdzowki-z-jablkami

Przepis na drożdżówki z jabłkami

1. Jeśli używasz świeżych drożdży najpierw musisz przygotować rozczyn. Skorzystaj z tych składników, które przygotowałaś na ciasto. Świeże drożdże rozetrzyj z 1 łyżką cukru, aż zrobią się płynne. Dodaj 2 łyżki mąki i połowę letniego mleka. Rozetrzyj łyżeczką, aby nie było grudek, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na około 15-20 minut do wyrośnięcia. 

1A. Jeśli masz suche drożdże wymieszaj je z mąką. 

2. Mąkę wymieszaj z solą, dodaj rozczyn drożdżowy (lub suche drożdże), pozostały cukier i cukier waniliowy, jajko, roztopione i wystudzone masło oraz pozostałe mleko. Wyrabiaj ręcznie lub za pomocą haka do ciast przez około 10 minut. Z ciasta uformuj kulę i pozostaw w ciepłym miejscu na około 1 godzinę do wyrośnięcia.

3. Pod koniec wyrastania ciasta przygotuj nadzienie do drożdżówek z jabłkami. Brązowy cukier wymieszaj z cynamonem i ewentualnie mielonymi goździkami. Jabłka obierz, wydrąż gniazda nasienne. Pokrój jabłka w ósemki i obtocz w cukrze z cynamonem.

4. Gotowe ciasto wyjmij na podsypaną mąką stolnicę i jeszcze chwilę wyrabiaj. Ponownie podsyp stolnicę mąką i rozwałkuj ciasto na grubości około 4 mm. 

5. Za pomocą szklanki lub słoika wytnij kółka. Powinny być na tyle duże, aby położone na nich jabłka nie dotykały krawędzi kółka - musisz pozostawić około 3 mm ciasta na sklejenie.

6. Na każdym kółku połóż 1//8 jabłka obtoczonego w cukrze z cynamonem. Sklej ciasto z jabłkiem w środku tak jakbyś sklejała pierogi. 

7. Ułóż w tortownicy posmarowanej cieniutko tłuszczem i wyłożonej papierem do pieczenia i odstaw na około 30-40 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. 

8. Wstaw drożdżówki z jabłkami do piekarnika nagrzanego do 180 stopni, grzałka góra - dół i piecz przez około 25 - 35 minut. Po wystudzeniu oprósz cukrem pudrem. 

Udostępnij przepis na drożdżówki z jabłkami

Spodobał Ci się nasz przepis na najlepsze drożdżówki z jabłkami ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.
drozdzowki-z-jablkami

Jakie jabłka do pieczenia

Oto najważniejsze cechy, które moim zdaniem decydują o tym, jakie jabłka są dobre do pieczenia. Dotyczy to zwłaszcza takich przepisów jak, drożdżówki z jabłkami, pieczone jabłka z cynamonem (przepis) czy grillowane jabłka nadziewane bakaliami (przepis).

1. Rozmiar jabłek ma znaczenie. Jeśli wybierzesz jabłka podobnej wielkości, będą gotowe w tym samym czasie. Otrzymasz też plasterki zbliżonej wielkości, w tych przepisach, które wymagają pokrojenia jabłek.

2. Ważne jest, żeby jabłko było świeże i jędrne, inaczej nie zniesie dobrze pieczenia.

3. W słodkich wypiekach dobrze sprawdzają  są kwaskowe jabłka. Owoce sygnowane znakiem Jabłka Grójeckie mają nieco wyższy poziom kwaskowości niż jabłka z innych regionów kraju.

Jakie jabłka na szarlotkę

Do szarlotek i tart oraz innych słodkich wypieków, takich jak drożdżówki z jabłkami i cynamonem, używamy zazwyczaj odmian o wyraźnie kwaśnym smaku. Jeśli jednak chcesz dodać mniej cukru, to idealne będą jabłka słodko-kwaśne.

Kwaśne odmiany jabłek

  • Granny Smith - ich niepodważalną zaletą jest to, że po przekrojeniu niemal nie ciemnieją. Wyraźnie kwaskowe i twarde, można je ułożyć w plastrach na wierzchu tarty i być pewnym, że się nie rozpadną.
  • Antonówka i Szara Reneta - stare odmiany, które sprawdzą się w przypadku wszystkich ciast z jabłkami, szarlotek i tart. Idealne także przygotowania przetworów na zimę.

Słodkie i słodko kwaśne gatunki jabłek

  • Golden Delicius - słodko-winny smak, cudowny aromat i kruchość powodują, że są idealne do strudla z jabłkami, szarlotki i tarty.
  • Jonaprince - to kolejna odmiana o słodko-kwaśnym smaku i twardym miąższu. Świetna do tarty, szarlotki i wszelkich ciast z jabłkami. Nadaje się także do musów i racuchów. Właśnie tych jabłek użyłam do naszej dzisiejszej tarty, którą widzicie na zdjęciach.
  • Lobo - kruche i kwasowe jabłka, idealne do przygotowania musu jabłkowego oraz wszelkich przetworów.
  • Gloster - słodko-kwaśne jabłka idealne do ciast z jabłkami, szarlotek i tart.
  • Ligol - o lekko korzennym, słodkawo-kwaśnym smaku jest idealny na szarlotkę, dość szybko rozpada się podczas podsmażania.
drozdzowki-z-jablkami
Drożdżówki z jabłkami.

Komentarze